Muzeum Chleba

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Muzeum Chleba to uzupełnienie piekarni założonej przez Eugeniusza Brzóskę - jednego z pierwszych polskich osadników przybywających do Ustki po zakończeniu II Wojny Światowej i honorowego obywatela tego miasta. Dzięki zaangażowaniu lokalnego patrioty turyści mogą podziwiać ponad 2 tysiące eksponatów, które opowiadają o sposobach pieczenia chleba i zarazem o historii miasta oraz całej ludzkości.

Muzeum Chleba powstało w 1998 roku. Co można w nim obejrzeć? Przede wszystkim ceramiczne naczynia oraz szereg różnych urządzeń i narzędzi wykorzystywanych na przestrzeni dziejów do przygotowywania i przechowywania wszelkiego typu wypieków: chleba, ciast, gofrów itd. Są również przyprawy (świeże),książki o piekarnictwie, dawne przedmioty codziennego użytku oraz stare widokówki, monety i znaczki związane z Ustką.

Do najciekawszych eksponatów w kolekcji z pewnością należą stół do wyrabiania ciasta piernikowego z XVII wieku, prototyp lodówki z XIX w. (działała bez energii elektrycznej),automat z cukierkami z dwudziestolecia międzywojennego czy gofrownica i mieszadło z początków XX stulecia. Przewodnikiem oprowadzającym po kolejnych pomieszczaniach i opowiadającym historie związane ze zgromadzonymi przedmiotami jest zazwyczaj sam pan Brzóska.

Właściciele piekarni i muzeum uprzejmie proszą o kontakt telefoniczny przed przyjazdem.

Mini przewodnik

Piekarnia - miejsce odwiedzane praktycznie codziennie, a jednocześnie tak słabo znane. Zwiedzając Muzeum Chleba w Ustce można dość dokładnie wyobrazić sobie, jak wyglądała praca w takim przybytku w XVII, XVIII, XIX czy na początku XX wieku. Pomoże w tym ponad 2 tys. przedmiotów (m.in. pierwsze lodówki, mieszadła i piece) opisywanych przez fachowego przewodnika.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja