Zamek Leśna Skała w Szczytnej
- Odnowa biologiczna
- Szczytna
- Atrakcje
- Zamek Leśna Skała w Szczytnej
- Adres Zamkowa 8
57-330 Szczytna
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Umiejscowiona na wierzchołku Szczytnika (589 m n.p.m.) konstrukcja, budowana od 1831 roku w sąsiedztwie lichych ruin obronnego fortu - niemal doszczętnie zniszczonego w trakcie wojen napoleońskich. Zamek “Waldstein” wzniesiono na wzór typowo średniowiecznej twierdzy.
Utrzymana w stylu neogotyckim “Leśna Skała” powstała na planie czworoboku. Zamek ma trzy kondygnacje, a w każdym rogu wznosi się wieża. Most zwodzony czy armaty na blankach pełniły jednak funkcję bardziej dekoracyjną. Hrabia - i jednocześnie major - Leopold von Hochberg zbudował sobie pałac w Szczytnej jako wystawną letnią rezydencję i domek myśliwski z pięknym ogrodem, a nie obiekt o strategicznym znaczeniu militarnym. Świadczyły o tym także dekoracje wnętrz, w których dominowały rycerskie zbroje, bronie oraz trofea ściągnięte z upolowanych zwierząt.
Po śmierci fundatora w 1843 r., kolejni właściciele zamku zaczęli się zmieniać jak w kalejdoskopie - i karuzela trwa niemal cały czas. W 1929 r. okoliczne tereny trafiły w ręce Misjonarzy Świętej Rodziny - zakonnicy wybudowali w posiadłości kaplicę, zaczęli również pracę nad utworzeniem na górze kalwarii. Spekuluje się, że gdzieś wokół “Waldsteina” ukryto zbiory dawnego Muzeum Szkła w Szczytnej, mówi się też o dobrach zrabowanych przez hitlerowców w Henrykowie i Kamieńcu.
W 1966 r. zaczął tutaj działalność dom pomocy społecznej dla mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie. Od tego czasu zwiedzanie zabytku jest ograniczone do podziwiania zewnętrznych murów, pobliskiego parku, punktu widokowego, kapliczki i części zamkowego dziedzińca.
Stylowa rezydencja hrabiego von Hochberga z I poł. XIX w., konstrukcyjnie przypominająca średniowieczne twierdze. Neogotycki “Waldstein” pełnił jednak rolę domku myśliwskiego. Piękny pałacyk wielokrotnie zmieniał już właścicieli - a na jego wygląd i ograniczoną możliwość zwiedzania miało wpływ m.in. przekazanie go misjonarzom i utworzenie domu pomocy społecznej.
Opinie