Notice: Trying to get property of non-object in /home/aa11935/portale/core/src/NfPortal/Data/Faq/Repository.php on line 155
Park Górny

Park Górny

Do placu Dietla, od wschodniej strony przylega Park Górny czyli mająca powierzchnię 10 ha połać pięknej i kunsztownie zaaranżowanej zieleni. Park został założony w 1824 r., przy czym szczególną troską otoczył go w późniejszych latach Józef Szalay.

Fakt ten upamiętnia znajdujący się w parku pomnik Szalaya odsłonięty w 2002 r. Szalay kazał zasadzić w parku wiele gatunków drzew, m.in. buków, lip i klonów, przede wszystkim jednak drzew iglastych jak jodły, modrzewie (w górnej części parku znajduje się lasek modrzewiowy, wyrosły z nasion sprowadzonych z Tokio), tuje i sosny, rozsiewających wokół siebie balsamiczną woń.

Ów zasłużony dla Szczawnicy Węgier zadbał także o zorganizowanie w parku kwietnych klombów, postawienie ławeczek, wybudowanie wygodnych chodników. Zaprojektował również kapliczkę zdrojową Matki Boskiej Królowej Nieba, wystawioną w latach 1844-47, w stylu neogotyckim. W jej wnętrzu znajduje się namalowany przez twórcę uzdrowiska obraz „Madonna z Dzieciątkiem” oraz tablice poświęcone członkom rodziny Szalayów.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy