Notice: Undefined index: objects in /home/aa11935/portale/core/src/NfPortal/Data/SeoContent/Repository.php on line 313
Atrakcje w Szczawnicy

Atrakcje w

(33)
0.0 km od centrum

Znakomite miejsce, by odciąć się na chwilę od codziennego zgiełku, wziąć głębszy oddech i zbliżyć się do natury. Park Górny, o powierzchni ok. 10 ha, wyróżnia się wyjątkowo bogatą szatą roślinną - obok gatunków rodzimych przyjęły się piękne gatunki egzotyczne. Park założono w 1824 r., a szczególny rozkwit zawdzięcza założycielowi uzdrowiska, Józefowi Szalayowi.

0.1 km od centrum

Pienińskie uzdrowisko szczyci się unikalnym stylem zabudowy. Postawione w połowie XIX stulecia pensjonaty, domy zdrojowe, wille i zakłady przyrodolecznicze na stałe wpisały się w miejski krajobraz. Bodaj najpiękniejsze budowle w całej Szczawnicy zbudowano w obrębie placu Dietla i ulicy Zdrojowej. Z eleganckiego grona warto wyróżnić “Szwajcarkę Górną” i “Pałac”.

0.2 km od centrum

W mieście i jego okolicy znajdują się liczne znakowane trasy rowerowe. Są wśród nich zarówno takie, które nadają się dla niedzielnych rowerzystów, trochę bardziej zaprawionych w pedałowaniu po górs...

0.2 km od centrum

Główna świątynia w uzdrowisku i trzeci przybytek parafii, której historia sięga połowy XIV w. Kościół św. Wojciecha BM w Szczawnicy to budowla neogotycka, zbudowana w latach 1882-1892 wg projektu S.E. Radzikowskiego. Zabytek sakralny wyróżnia się m.in. barwnymi polichromiami, drewnianymi rzeźbami czy zdobiącym ołtarz główny obrazem poświęconym przez papieża.

0.2 km od centrum

Obok wspomnianych zabytków architektury uzdrowiskowej, uwagę zwracają w miejscowości zabytki architektury sakralnej.Kościół św. Wojciecha BM (ul. Jana Wiktora 1a) został zbudowany w stylu neogotyck...

0.3 km od centrum

Hotelowy, acz ogólnodostępny basen z przyległą strefą SPA&Wellness. Kryty basen Budowlani w Szczawnicy posiada jedną nieckę, o wymiarach 16,5 na 8 metrów (głębokość 105-145 cm). Goście mogą nie tylko pływać, ale też korzystać z dodatkowych atrakcji: kaskady, dysz masujących, przeciwprądu itd. Do dyspozycją są też 3 sauny, jacuzzi i parę stref wymyślnego relaksu.

0.3 km od centrum

Lokalna instytucja przybliżająca turystom historię kurortu i najważniejsze postacie w dziejach Szczawnicy. Muzeum Uzdrowiska mieści się w reprezentatywnej posiadłości, wewnątrz urządzono 3 wystawy stałe. Ekspozycje prezentują zarówno specyfikę tutejszych wód i sposoby eksploatacji leczniczych źródeł, jak sylwetki zasłużonych osób czy dawne tradycje i obyczaje.

0.3 km od centrum

Inauguracja „Lata Pienińskiego” (lipiec) to impreza nastawiona na prezentację żywego w Szczawnicy folkloru góralskiego, którego przejawy każdy gość miasteczka ma okazję obserwować w mow...

0.3 km od centrum

To w tym miejscu każdy może skosztować największego skarbu Szczawnicy-Zdroju, jakim są wody naturalnie nasycone minerałami. Ich skład i działanie pozytywnie wpływają na organizm osób zmagających się z określonymi dolegliwościami. W uzdrowiskowej Pijalni Wód Leczniczych kuracjusze i turyści mogą się napić przynajmniej 6 rodzajów uzdrawiających eliksirów.

0.3 km od centrum

Zespół obiektów, w których świadczone są usługi przyrodolecznicze dla układu oddechowego lub ruchu, oparte na właściwościach zdrojów eksploatowanych w Szczawnicy. Wśród zabiegów oferowanych przez 3 sanatoria, kontynuujące dzieła Józefa Dietla, są m.in. kąpiele kwasowęglowe i mineralne, okłady borowinowe i parafinowe czy różne typy masaży oraz inhalacji.

0.5 km od centrum

Lasek modrzewiowy w szczawnickim Parku Górnym ściąga tłumy wypoczywających kuracjuszy, jednak pozwala również na dużo bardziej aktywną rekreację niż przesiadywanie na ławeczce i spacery. Tutejsza ścieżka zdrowia ma ok. 1 km długości i wszystkim chętnym podsuwa zestaw przydatnych ćwiczeń - idealnych do pracy nad kondycją czy uzupełnienia zabiegów uzdrowiskowych.

0.5 km od centrum

Zimą życie w Szczawnicy toczy się przede wszystkim na przygotowanych dla narciarzy trasach narciarskich, na wzniesieniach Palenica (722 m n.p.m.) i Szafranówka (742 m n.p.m.). Na szczyt góry z cent...

0.5 km od centrum

Całoroczny wyciąg, z którego chętnie korzystają narciarze, rowerzyści, górscy wędrowcy oraz wszyscy turyści, którzy mają ochotę na 3-minutową przejażdżkę. Trasa kolei na Palenicę ma nieco ponad 780 metrów długości (przy 263 m różnicy poziomów), w ciągu godziny obsługuje maksymalnie 2200 pasażerów. Ze szczytu (722 m n.p.m.) rozciągają się wspaniałe górskie widoki.

0.8 km od centrum

Tenis należy do najpopularniejszych form rekreacji, czy to nad morzem, czy to w górach, czy też gdziekolwiek indziej. Pienińskie uzdrowisko posiada kort o nawierzchni z ceglanej mączki, wyposażony dodatkowo w sztuczne oświetlenie, co pozwala na swobodną grę nawet do godziny 22:00. Sezon sportowy na obiekcie w Szczawnicy zwykle zaczyna się z początkiem maja.

1.2 km od centrum

Szczawnica-Zdrój to godna polecenia destynacja również dla miłośników wędkarstwa, a to dzięki bogactwu Dunajca. Bodaj najbardziej pożądaną zdobyczą jest pstrąg potokowy, łowiony “na muchę”. A są jeszcze przecież lipienie, głowacice… Warto też wybrać się na wody Jeziora Czorsztyńskiego dla szczupaków i okoni - nie wolno jednak łowić w granicach Parku Narodowego.

1.2 km od centrum

Wielka, szczególnie dla dzieci, atrakcja na południowym stoku Palenicy, zlokalizowana zaraz pod szczytem. Kręty i całkiem stromy tor - ponad 6% średniego nachylenia - zapewnia mnóstwo radosnych wrażeń. Trasa, po której mkną specjalne wózki, ma w sumie 570 m długości (21 m różnicy poziomów), do pokonania w 4 minuty. Zjeżdżalnia działa od wiosny do jesieni.

1.4 km od centrum

Zbudowana w 1989 przez lokalne PTTK Bacówka pod Bereśnikiem - niedaleko centrum Szczawnicy, a jednocześnie na progu “prawdziwych gór” Beskidu Sądeckiego. Na turystów czeka m.in. 51 łóżek w 7 pokojach - a dodatkowo “gleba” i pole namiotowe - domowa kuchnia, ognisko, różne imprezy i wspólne łazienki. Krótko rzecz ujmując: górskie schronisko w starym, dobrym stylu.

1.5 km od centrum

Jeden z obiektów sportowych uzdrowiska. Przynależy wprawdzie do hotelowej strefy rekreacji, jest jednak ogólnodostępny. Kort tenisowy pod Jarmutą to pełnowymiarowe boisko do "białego sportu", ze sztuczną nawierzchnią dywanową i może niezbyt rozbudowanym, lecz skutecznym systemem oświetlenia. Dla miłośników tenisa - ważny punkt na mapie  turystycznej Szczawnicy.

2.9 km od centrum

Przebywający w miasteczku sportowcy i wszyscy zwolennicy aktywnego wypoczynku mają szansę sprawdzić swoje siły na Międzynarodowy Bieg Masowy Pieniny (październik) wzdłuż potoku Grajcarek. Impreza o...

3.1 km od centrum

Lubianym zwłaszcza przez rodziny z dziećmi jest Festyn Ludowy „Biesiada Szlachtowska” (sierpień) odbywający się w Szlachtowej leżącej w gminie Szczawnica 3 km na wschód od miasteczka.Or...

5.2 km od centrum

Jeździecką Odznakę Turystyki Górskiej PTTK można również w Stajni „Bukowinki” (Jaworki 6), gdzie zarówno początkujący, jak i zaawansowani miłośnicy jazdy konnej mogą szkolić swoje umiejętności na u...

5.2 km od centrum

Pieniński Festiwal Kultur Górskich: Łemków, Ruscaków i Górali (sierpień) to święto, którego celem jest przypomnienie o tyglu etnicznym, w jakim żyli niegdyś szczawniccy górale. Rusnacy i Łemkowie z...

5.3 km od centrum

Liczący ok. 800 m jar wśród skał wapiennych, gdzie w przeszłości na uśmiech fortuny liczyli poszukiwacze złota. Zakątek w Pieninach o szczególnie cennych walorach przyrodniczych. Obecność rzadkich gatunków roślin czy sowich gniazd przyczyniły się do powołanie rezerwatu w 1963 r. Przez Wąwóz Homole przebiega zielony szlak turystyczny, zaczynający się w Jaworkach.

5.4 km od centrum

Bodaj najsłynniejszy i najpiękniejszy szczyt w całych Pieninach. Ma w sumie 5 wierzchołków, jednak najmocniej wyróżniają się 3 skalne turnie, zbudowane ze skał wapiennych. Wokół Trzech Koron występują m.in. endemiczne Chryzantemy Zawadzkiego czy rzadkie motyle, niepylaki apollo. Górę można zdobyć podążając niebieskim szlakiem w Pienińskim Parku Narodowym.

5.5 km od centrum

Kultowe w pewnych kręgach miejsce na muzycznej mapie Polski. Klub o niezwykłej atmosferze powstał w 1997 r. w zrekonstruowanym budynku owczarni, przeniesionym z pienińskich polan pasterskich. Nie ma jednego profilu, koncerty i artyści prezentują różne gatunki. W Muzycznej Owczarni grały takie tuzy jak Nigel Kennedy, Jarosław Śmietana Kwartet czy Carrantouhill.

6.0 km od centrum

Wyjątkowo wartościowy zabytek, zbudowany oryginalnie dla kartuzów na wzgórzu nad Dunajcem w XIV.w - dziś po słowackiej stronie granicy. Początkowo drewniany, z czasem przebudowany z pomocą kamieni i czerwonej cegły. W 1563 roku włości wraz z zespołem budynków Czerwonego Klasztoru trafiły w ręce szlachty. Do duchownych, tym razem kamedułów, powróciły w 1704 r.

6.7 km od centrum

Baza PTTK w paśmie Radziejowej, na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego w Beskidzie Sądeckim. Schronisko na Przehybie leży na wysokości 1175 m n.p.m., w pobliżu węzła szlaków turystycznych, co czyni z niego świetną bazę wypadową na górskie wycieczki. Na potrzeby turystów przygotowano m.in. 45 miejsc noclegowych, bufet i ofertę na imprezy okolicznościowe.

7.0 km od centrum

Położony w pasmie Małych Pienin niespełna 14-hektarowy obszar ochrony przyrody, wytyczony w 1961 roku - oryginalnie na nieznacznie mniejszym obszarze. Północno-zachodnie stoki Wysokiej (1050 m n.p.m.) prezentują wielką wartość ze względu na naturalny, górnoreglowy bór świerkowy. Na terenie Wysokich Skałek rośnie też wiele rzadkich, chronionych gatunków roślin.

7.6 km od centrum

Rezerwat o powierzchni niespełna 28 hektarów, wytyczony na obszarze Małych Pienin w 1963 roku. Choćby ze względu na unikalne krajobrazy w dolinie Białej Wody, tworzone przez skały polodowcowe i rzadkie na tym terenie, magmowe bazalty. Występują tutaj również cenne gatunki roślin. Przez rezerwat “Biała Woda” przebiega żółty szlak turystyczny z Jaworek.

8.9 km od centrum

Atrakcja obowiązkowa dla wszystkich turystów ściągających w Pieniny. I totalna niechęć do kajaków nie jest dobrą wymówką, mając na uwadze liczne flisackie tratwy - istotny element tradycji tutejszych górali. Sezon zwyczajowo trwa od kwietnia do października, najpopularniejsze trasy liczą 18-23 km. Wyprawom towarzyszą barwne legendy, opowiadane przez flisaków.

10.3 km od centrum

Niebywale atrakcyjny turystycznie region, pełen różnego rodzaju zabytków najwyższej, bo światowej klasy. Spisz to kraina historyczna w Karpatach Zachodnich. Jej słowacka część jest zdecydowanie większa - do szczególnie wartych polecenia miejscowości należą Stara Wieś Spiska, Poprad, Kieżmark, Stara Lubowla, Lewocza czy też słynny Czerwony Klasztor.

15.8 km od centrum

Przepiękny akwen, powstały po wybudowaniu na Dunajcu zapory przeciwpowodziowej i elektrowni wodnej. Prace trwały od 1964 do 1997 r. Jezioro Czorsztyńskie ma ok. 1100 ha powierzchni, jego głębokość dochodzi do 50 m, a maksymalna pojemność sięga 234,5 mln m³ wody. Spacery po tamie, rejsy statkami i wędkarstwo to najważniejsze atrakcje, które zbiornik dał turystom.

Nasi partnerzy